Imprezy w 2013W dniu 8 czerwca mieliśmy okazję po raz trzeci gościć w Łaziskach uczestników Śląskiego Rajdu Zabytkowych Motocykli. Impreza została zorganizowana z inicjatywy łaziskiego Klubu Miłośników Pojazdów Zabytkowych przy współpracy z Muzeum Energetyki i pod opieką Urzędu Miasta Łaziska Górne w ramach Industriady w powiązaniu ze Świętojańskimi Dniami Łazisk.

Najpierw na parkingu przed Muzeum Energetyki, a później na Żabce miały miejsce statyczne i dynamiczne pokazy motocykli głównie wyprodukowanych przed 1945 rokiem. Do najciekawszych egzemplarzy można było zaliczyć D-Rada z wózkiem bocznym z 1927 roku ciągle w oryginalnym malowaniu, ciężkie wojskowe Zundappy i BMW Sahara z biegiem wstecznym i napędem na koło wózka bocznego, czy pięknie odnowione amerykańskie Indiany, jakby właśnie zjechały z taśmy produkcyjnej. Łącznie można było podziwiać ponad 20 zabytkowych pojazdów z najwyższej półki.

Pokazy i przejazdy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, każdy mógł zrobić zdjęcie, zapytać i porozmawiać z właścicielem, a wybrańcy mogli odbyć krótką przejażdżkę. Mieszkańcy Łazisk przekonali się, że zabytki techniki to nie tylko budynki i instalacje, a właściciele motocykli mogli pochwalić się efektami często wielu lat pracy.

Na koniec pokazu Burmistrz Miasta wręczył uczestnikom nagrody za najpiękniejsze pojazdy. Zwyciężył Dariusz Skowyra z Gliwic na motocyklu Indian, drugie miejsce zajął pan Marian Szczygieł z Ogrodzieńca na motocyklu NSU trzecią nagrodzoną osobą był Mateusz Pinocy z Łazisk Górnych na motocyklu Triumph. Specjalne wyróżnienie otrzymał również Paweł Ptaszyński za pokonanie najdłuższej trasy na motocyklu Zundapp z Warszawy do Łazisk.Tak było w Łaziskach......a tak w Pszczynie

zdjęcia: Grzegorz Kloc